Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama
Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama

Prof. Dr. Yeşim Işıl Ülman’ın da aralarında bulunduğu uluslararası ekibe İngiltere Medical Research Council’den Büyük Destek

Son Güncelleme: 14.12.17

Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve  Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Işıl Ülman’ın da aralarında bulunduğu, University College London ve St. George’s University liderliğinde uluslararası ekip tarafından yürütülecek olan "Exploring Narrative Storytelling as Mental Health Support for Women Experiencing Gender-based Violence in High Prevalence Settings" başlıklı proje, İngiltere  Medical Research Council tarafından “MRC Reference: MR/R024286/1” koduyla kabul edilerek “Large Partnership Award” desteğini kazandı. 

  Kadına Yönelik Şiddet temalı, çok merkezli ve multidisipliner ekiplerin uygulayacağı araştırmanın Türkiye ortaklığını, üniversitemizden Prof. Dr. Yeşim Işıl Ülman ve ekibi üstlenecek. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı, hem  bu niteliksel araştırmanın İstanbul'da uygulanmasını sağlayacak hem de diğer merkezlerde (ülkelerde) toplanan verilerin ve bulguların analiz edildiği atölye çalışmalarını üstlenerek destek verecek. Bu bilimsel araştırma toplumsal cinsiyet temelli kadına yönelik ayrımcılığı derinlemesine incelemeyi ve ruh sağlığı desteği vermeyi amaçlıyor. Yöntem olarak, şiddet görmüş ve  sığınma evlerinde barınmakta olan kadınlar ile şiir ve edebiyat metinlerinden anlatılardan yola çıkılarak, yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleştirecek. Araştırma ekibi Acıbadem Üniversitesi’nde iki kez toplanarak planlama ve analiz çalıştayları gerçekleştirecek. Araştırma boyunca yüksek etki değeri olan dergilerde iki yayın yapılacak. Araştırmanın nihai amacı, şiddet görmüş ve ağır travmatik süreçten geçen kadınlara insani, tıbbi, bilimsel, akademik destek vererek, yarar sağlayabilmek.  

 

Proje Yürütücüsü: University College London ve St. George’s University

Projenin Adı: "Exploring Narrative Storytelling as Mental Health Support for Women Experiencing Gender-based Violence in High Prevalence Settings" 

Proje Ekibi: Dr. Jenevieve Mannell PhD, Dr. Ayesha Ahmad PhD, Dr. Peter Hughes, MD, Dr. Choman Hardi, MD, Prof. Yesim Isil Ulman, PhD, ve arkadasları

Destek: Medical Research Council (MRC Reference: MR/R024286/1)

BİZEULAŞIN
Kayışdağı Caddesi No:32, 34752
Ataşehir / İstanbul