Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama
Bulunan Sonuç İçin Başlık ve Bağlantı Bulunan Sonuç İçin Açıklama

Sıkça Sorulan Sorular

1.Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi ne zaman kuruldu, eğitime ne zaman başladı?

Fakültemiz 2007 yılında kuruldu. 2007-2009 yılları arasında fakülte alt yapısı ve öğrenim planları hazırlandı. İlk öğrencilerimiz ise 2009-2010 ders yılında eğitime başladı.

2.Tıp Fakültesi mezun verdi mi?

Evet. İlk mezunlarımızı 2014-2015 akademik yılında verdik.

3.Bugüne kadar kaç öğrenci mezun oldu?

2019 yılında,  5. Dönem mezunlarını verdik; fakültemizden bugüne kadar toplam 263 öğrenci mezun oldu.

4.Tıp Fakültesi'nin 2019-2020 yılı için öğrenci kontenjanı kaç kişidir?

2019-2020 akademik yılında tüm öğrencilerimiz tam burslu ve %50 burslu olacaktır. Fakültemize tam burslu 20 öğrenci, %50 burslu 20 öğrenci olmak üzere toplam 40 öğrenci alınacaktır.

5.Eğitim dili nedir?

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim dili İngilizcedir.

6.İngilizce yeterlilik sınavı var mı? Hazırlık okumadan birinci sınıfa başlamanın koşulları neler?

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne giriş hakkı kazanan öğrenciler Kayıt için gelirken varsa beraberlerinde yabancı dil sınav sonuç belgelerini (TEOEFL vb.) getirmelidir. Acıbadem Üniversitesi İngilizce Yeterlilik ve Düzey Belirleme Sınavı’na (APPT/Acıbadem Proficiency and Placement Test) girecek öğrencilerin Hazırlık okumadan birinci sınıfa başlayabilmeleri için bu sınavdan en az 70 (yetmiş) alması gerekmektedir.

Acıbadem Üniversitesi İngilizce Yeterlilik ve Düzey Belirleme Sınavı’na eşdeğer olan sınavlar ve puanlarına ilişkin tablo ve açıklamalara buradan erişebilirsiniz.

7.İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler için Hazırlık Okulu var mı?

Evet. İngilizce sınavlarında yeterlilik gösteremeyen öğrencilerin Acıbadem Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu'nda eğitim almaları gerekmektedir.

8.Tıp Fakültesi için burs olanakları nelerdir?

2019-2020 akademik yılı için %100 burslu kontenjanı 20 öğrencidir; %50 burslu kontenjanı ise 20 öğrencidir. Yani toplam 40 öğrenci kontenjanımız bulunmaktadır.  Burs olanaklarına gelince, Tıp Fakültesine giren öğrencilerimize iki tür burs sunulmaktadır:

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Üstün Başarı Bursu

ÖSYS burslu olarak Tıp Fakültesi’ne yerleşen, yerleştirildiği puan türünden Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başarı sıralamasında ilk 500 içinde yer alan öğrencilere sağlanan burstur.

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Üstün Başarı Bursu aşağıdaki destekleri içerir;

·        Eğitim-Öğretim ücretinin tamamını,

·        Öğrencinin masraflarına katkı olarak her eğitim yılında 9 ay süreyle aylık 1.250 TL maddi destek,

·        Öğrencini koşulları sağlaması durumunda ücretsiz Yandal yapabilme olanağını,

·        Eğitim günlerinde kampüs yemekhanesinde ücretsiz sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği,

·        Konukevinde iki kişilik odalarda ücretsiz konaklama (İstanbul Anadolu Yakasında ikamet edenler konukevinde ücretsiz konaklama desteğinden yararlanamayacaktır.)

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Üstün Başarı Bursu hakkını kazanan öğrenciler ayrıca Kerem Aydınlar Vakfı Destek Bursu’na başvuramazlar.

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Bursu

Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ÖSYS %50 indirimli olarak yerleştirilen öğrenciler aşağıdaki koşulları sağlamaları ve ilk kayıtta ilgili belgeleri ibraz etmeleri halinde geri kalan eğitim ücretinden muaf kabul edilerek %100 burslu okuma hakkı elde ederler.

·          Uluslararası Bakalorya (IB) diploması ve diploma notu 32 veya üstü

·          ABITUR veya MATURA diplomasına sahip ve diploma notu 2 veya daha iyi not

·          Fransız Bakaloryası diploma notu en az 14 ( Türkiye’de liseler tarafından verilen ve Fransız Bakaloryası ile denk en az 70 diploma notu)

·          MATURİTA diploma notu en az 80,

·          AP programları kapsamında en az 3 dersi en az 4 notu ile tamamlamış olmak (AP programı kapsamında alınan derslerin Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından onaylanması şartı ile)

·          Eski SAT sınavından 2000 veya üstü puan, yeni SAT sınavından 1410 puan veya üstü,

·          ACT sınavından 30 puan veya üstü

Yüzde yüz burs hakkı kazanan öğrenciler ayrıca Kerem Aydınlar Vakfı Destek Bursu’na başvurabilirler.

 

9.Eğitim nerede yapılmaktadır?

İngilizce Hazırlık Programı ve 3 yıl süren Faz I, Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü'nde yürütülmektedir. 4. Sınıftan itibaren eğitim Acıbadem Üniversitesi afiliye Acıbadem Atakent ve Maslak hastanelerinde  devam etmektedir. Ayrıca  altı yıl boyunca Toplumda Tıp Eğitimi kapsamında Gaziosmanpaşa ve Ümraniye bölgelerinde protokol ile belirlenmiş Aile Sağlığı Merkezleri de eğitim sahaları olarak değerlendirilmektedir. Faz II ve III’te, yani klinik staj ve intörnlük döneminde Kamu Hastaneleri ile imzalanan protokol ile  öğrenciler stajlarının bir bölümünde 2. Basamak sağlık hizmeti verilen kurumlardaki sağlık hizmetini de gözlemleme şansına sahip olabilmektedir.

10.Üniversitenin eğitim ve araştırma hastanesi nerede ve olanakları nelerdir?

Acıbadem Üniversitesi'nin Atakent ve Maslak olmak üzere iki tam teşekküllü Eğitim ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır. Öğrencilerimiz 4. yıllarından itibaren klinik eğitim ve stajlarını burada gerçekleştirmektedir.

11.Tıp Fakültesi'nin eğitim programı nasıldır; biraz daha bilgi verebilir misiniz?

Güçlü bir akademik kadroya sahip olan fakültemizin amacı öğrencilerimizi birçok alanda bilimsel bilgi, uygulama yeteneği ve davranışsal becerileri kazandıracak en yüksek profesyonel standartlarda eğitmek ve yüksek kalitede sağlık hizmeti yeteneği ile birlikte yüksek seviyede bilimsel merak kazandırmaktır. Fakültemizde eğitim dili İngilizce'dir ve eğitim programı Temel ve Klinik Bilimler, Klinik Stajlar ve İntörnlük olmak üzere 3 fazdan oluşmaktadır. 

Entegre müfredat üzerine kurulu olan programda yer alan ders kurullarında, hücre gibi en basit birimlerden kompleks sistemlere ve patolojilerine kadar organizmadaki sistemler bir bütünlük içinde ele alınmaktadır. Ayrıca Mesleki ve Klinik Beceriler programı olarak adlandırılan, tıbbi profesyonelliğe giriş programı ile tıp mesleğinin uygulamasında gerekli olan bilgi ve beceriler de öğrencilere kazandırılmaktadır. Bu program, öğrencilerin klinik dönemde gerçek hasta ile karşılaşmayı kolaylaştırıcı iletişim becerisi uygulamalarının yanı sıra, aile sağlığı merkezlerindeki saha eğitimleri ile zenginleştirilmiştir ve ayrıca entelektüel beceriler ve insani değerlerin geliştirilmesine de olanak sağlamaktadır. 

4 ve 5. Sınıflarda yapılmakta olan Klinik Stajlarda öğrenciler hastane ortamında ayaktan ve yatan hastalarla birebir karşılaşmakta ve klinik bilgi ve becerilerini geliştirmektedirler. İntörnlük döneminde ise bir yıl boyunca hastanede ve sahada öğretim üyelerinin gözetiminde hekimlik yaparak bu yıla kadar edinmiş oldukları bilgi ve becerileri bir arada ve eksiksiz uygulama imkânı bulmaktadırlar.

12.Tıp Fakültesi'nin akreditasyonu var mı?

Evet. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi, Tıp Eğitimi Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) tarafından 2023 yılına kadar akredite edildi.

Tıp Fakültemiz, ilk mezunlarını verdikten sonra Ocak 2016 tarihinde Dünya Tıp Eğitimi Federasyonu (WFME) ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınan Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’ne (TEPDAD  başvurmuştur.

Tıp Fakültemizin, Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı’nın,  Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Ulusal Standartları’nı karşıladığı saptanmış ve 10 Nisan 2017 tarihinde kurul tarafından alınan karar doğrultusunda 2023 yılına kadar akredite edilmiştir.

13.Yurtdışı eğitim olanakları ve Erasmus imkânı var mı?

Evet var. Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin, Erasmus Programı kapsamında Almanya, Avusturya, İsveç, Hollanda, İtalya, İspanya, Yunanistan, Belçika, Slovenya, Bulgaristan, Romanya ve Litvanyadaki birçok seçkin üniversite ile ikili anlaşmaları bulunmakta ve öğrenci hareketliliği gerçekleştirilmektedir. Yurtdışı olanakları için daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

14.Tıp Fakültesi'nde okurken yandal yapma imkânı var mı?

Acıbadem Üniversitesi öğrencileri gereken başarı koşullarını yerine getirmesi halinde fakültelerin kontenjan açtıkları bölümlerde yandal yapabilme olanağına sahip. Tıp Fakültesi öğrencileri, 2019-2020 ders yılı içinde başvurmaları halinde Psikoloji, Sağlık Yönetimi ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümlerinde yan dal eğitimi yapabilmektedir.

15.Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başka bir Tıp Fakültesi'nden yatay geçiş mümkün mü?

Evet. Yatay geçiş ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgiyi buradan erişebilirsiniz.

16.IB, ABITUR, MATURA, SAT gibi sınav sonuç belgesi ve diplomalarına sahip öğrencilere burs imkânı var mı?

Evet. Ayrıntı için 8. Sorunun cevabında yer alan Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi Tıp Fakültesi Bursu kısmına bakabilirsiniz.

17.Yurtdışı/yabancı öğrenci başvurusu için ne yapmam gerekir?

Yurtdışından Öğrenci Kabulü ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

18.Üniversitenizin yurdu var mı?

Kampüse çok yakın mesafede, Acıbadem Üniversitesi Öğrenci Konukevi bulunmaktadır; ayrıntılı bilgiye buradan erişebilirsiniz.

19.Öğrencilerin fakülte hayatı nasıl, ne tür çalışmalar, etkinlikler yapıyorlar?

Tıp Fakültesi öğrencilerinin üye oldukları, kurucu oldukları çeşitli Öğrenci Kulüpleri bulunmaktadır. Kulüpler hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

BİZEULAŞIN
Kayışdağı Caddesi No:32, 34752
Ataşehir / İstanbul